28 grudnia 2014

Marsala - Kolor roku 2015

Marsala - efektowny, głęboki kolor, tak jak wino od którego wziął nazwę. Symbolizuje bogactwo, nawiązuje do natury, która objawia się w jego czerwono - brązowym korzennym odcieniu. Daje wiele możliwości - stosowany oddzielnie silnie oddziałuje na odbiorcę i całe otoczenie, jako dodatek - stanowi silny akcent i dodaje charakteru kompozycji.


Kolor kojarzy mi się nie tylko z winem ale również z późną jesienią kiedy to purpurowe przebarwienia liści zamieniają się powoli w obumierający brąz. To kolor poważny, tajemniczy, emanujący ciepłem i spokojem.
W ogrodzie kolor Marsali możemy podziwiać w postaci klonu palmowego, perukowca 'Purpurea', śliwy wiśniowej 'Pissardii' czy 'Nigra', krzewuszki 'Tango', buka pospolitego 'Atropunicea' czy wielu odmian berberysów, żurawek itp.


Jeśli jednak zależy nam żeby ta barwa gościła w naszym ogrodzie na stałe, proponuję dodać elementy małej architektury w postaci cegły. W jakiej formie?
- ścieżki: układane w ciekawe wzory, lub z tłuczonej cegły
- obrzeża ścieżek, rabat, placów, oczek i cieków wodnych, kanały / rynny prowadzące do basenów
- schody
- podniesione rabaty, murki oporowe, skalniaki, mury posesji, bramy
- grill, kuchnie ogrodowe,
- elementy altan, ławek, latarni, fontann, poidełek

Cegła idealnie komponuje się w ogrodach rustykalnych, ziołowych, wiejskich, śródziemnomorskich. Dopełnieniem cegły są gliniane donice i pojemniki.

A jakie kwiaty ogrodowe uzyskamy w tym kolorze? w zasadzie każde -  od bylin do roślin jednorocznych - w zależności od odmiany. moimi ulubionymi są te o pełnych kwiatach: piwonie, dalie, malwy. Ładnie wyglądają też te typowo jesienne: astry i chryzantemy. Z czym dobrze się komponują? Na stronie www.pantone.com znajdziemy kilka odpowiedzi: różne odcienie zieleni, różu, beż, kość słoniowa, szarości, brązy, czerwienie, oranże, żółcienie i ugier. Dobrze wygląda również w obecności niebieskiego, który pięknie eksponuje barwę marsali nie konkurując z nią.

Poniżej znalazłam kilka ciekawych kompozycji kwiatowych - głównie bukietów ślubnych, które zyskują 'bogaty' charakter dzięki tej pięknej barwie, która podkreśli wyjątkowość tego święta.


źródła:

Etykiety